logo.png
trarenfrdejaruuk
Takip Edin
Hang History

Handpan veya diğer bilinen ismiyle "Hang" 2000'li yılların başında İsviçre'de Felix Rohner ve Sabina Schärer tarafından icat edilmiş bir müzik aletidir. Kökeni Karayipler’e dayanan ve 1970'li yıllarda Avrupa'da oldukça popüler olan Steel Drum isimli enstrümandan esinlendikleri düşünülür. Ancak İsviçreli bu çift yıllar süren araştırmalarında çeşitli prototipler üretirken, çelik ve sacın muazzam ses olanaklarını keşfederek, yarattıkları bu enstrümanı gitgide mükemmelleştirmişlerdir.
Handpan (Hang) esasen, Steeldrum'ın bir alt kümesi olarak sınıflandırılan bir müzik aleti için kullanılan bir terimdir. Bu enstrümanın günümüzde üretilen varyasyonları Tongue Drum, Steelpan vb. farklı isimlerle anılsa da esas alınan PanART firmasının icadı olan Handpan'dır.
Temel formu, birbirine yapıştırılmış iki metal yarım küre/kabuktan ve üst tarafta en az yedi nota veren alanlardan oluşan, daire şeklinde, genellikle metal malzeme kullanılarak üretilmiş bir enstrümandır. Farklı üreticiler hala farklı Handpan üretim denemeleri yaparak bu enstrümanı geliştirmeye devam etmektedir. Handpan üreticiler arasındaki en belirgin farklılıklar, kullanılan malzemeler, ham formların üretim süreçleri, ton alanlarının şekillendirilmesi ve akort yöntemlerini içerir.